3 dni ústneho skúšania.
2 triedy maturantov.
1 ďalší rok za nami.
Blahoželáme absolventom!
3 dni ústneho skúšania.
2 triedy maturantov.
1 ďalší rok za nami.
Blahoželáme absolventom!
Kým štvrtáci v škole maturovali, druháci sa vybrali na návštevu do susedného Česka. Počas jedného dopoludnia si vyskúšali aké to je byť študentom univerzity. Prijali pozvanie vyučujúceho Michala Hudáka (náš absolvent, kolega, študent univerzity), ktorý im v spolupráci s vedením Fakulty aplikovanej informatiky univerzity Tomáše Bati v Zlíne túto návštevu sprostredkoval.
Po rýchlom obede sa študenti presunuli do neďalekých Malenovic. Tamojší hrad a hlavne vynikajúco podaný výklad bol pre študentov veľmi zaujímavý. Veľa sa nenachodili, videli množstvo dobových exponátov a dozvedeli sa rôzne pikošky zo života obyvateľov hradu.
Cestou domov sa chlapci zmenili na hokejových fanúšikov, ba až odborníkov trénerov - povzbudzovali našich najviac ako sa dalo. Síce sme hokej nevyhrali, ale zážitok zo Zlína zostane určite pozitívny.
S Hviezdoslavom do lavíc – vzdelávací projekt ansámblu hudobníka Františka Báleša sľubuje tvorbu slovenských básnikov v atraktívnej zhudobnenej podobe. Prvé vyučovacie hodiny dňa 28. mája 2024 žiakov vybraných tried našej školy čaká tento príjemný hudobno-poetický zážitok v spoločnosti tvorby Hviezdoslava, Smreka, Dilonga a ďalších básnikov.
Medzivýsledky / priebežné poradie uchádzačov o štúdium v SOŠ IT sv. Jána Bosca v Novej Dubnici pre školský rok 2024/2025 bude postupne aktualizované:
Základom biomimikry prístupu je položiť si otázku: Ako „to“ robí príroda? Ako stavia? Ako komunikuje? Ako vytvára farby? Ako ochraňuje? Ako udržiava komunity?
Cieľom je nadchnúť mladú generáciu pre myšlienku, že prírodné organizmy si za 3,8 miliardy rokov evolúcie vyvinuli množstvo stratégií pre udržateľnosť a teraz ide o to, ako ich môžeme preniesť do sveta ľudí.
Rôzne aktivity pripravili naši šiestaci s pani triednou v tento deň aj u nás v škole. Samotné deti boli tvorcami programu pre mladších spolužiakov.
Pripravili si 5 stanovíšť:
Život v spoločenstve mravcov - deti si na aktivite s balónmi ukázali dôležitosť spolupráce v skupine
Mačka a jej sluch - jej pozornosti nič neunikne
Semienka ukryté v šiške - vplyvom tepla (slnka) sme videli ako sa otvára šiška borovice
Krehká, no zároveň pevná škrupina vajíčka - ani najväčší siláci ju v dlani nerozpučili.
Pes má výborný čuch - presvedčil nás o tom náš zvierací návštevník
Šiestaci predviedli mladším spolužiakom tajomstvá prírody a spoločne sa zamysleli nad sloganom - Príroda je veľká učiteľka.
V pondelok 20. mája sme si pripomenuli Svetový deň včiel. A preto si naši žiaci z 2.A a 2.B triedy základnej školy zopakovali vedomosti z prvouky o týchto vzácnych lietajúcich tvoroch na prednáške s pánom včelárom Michalom. Dozvedeli sa mnoho nových informácií, mali možnosť vidieť včely, skúsiť si oblečenie ozajstného včelára, zažili vydymovanie, aj ochutnávali peľ.
Spoločne sme oslávili Deň rodiny 2024 s témou “Stojí to za to!”
16. ročník Dňa rodiny mal za cieľ povzbudzovať k odvahe a ochote zakladať si rodiny a budovať v nich láskyplné vzťahy napriek výzvam, ktorým ich členovia neraz čelia.
Svätý Otec František hovorí, že “Rodina je tým prvým miestom, kde sa učíme milovať.” Napriek ťažkostiam, ktoré dnešné rodiny zažívajú, rodina zostáva kolískou šťastia človeka. Preto je dôležité vytvárať spoločnosť priateľskú rodine. A presne toto je cieľom osláv Dňa rodiny!
Oslavy u nás v škole sa konali v piatok 17.5.2024 od 15:00. Po úvodnom privítaní pánom riaditeľom a pánom farárom nasledovali vystúpenia detí a súťaže. V priateľskej atmosfére sme spolu prežili príjemné popoludnie plné pozitívnych zážitkov.
Ďakujeme všetkým, ktorí pomohli toto rodinné popoludnie v škole pripraviť.
V nedeľu sme navštívili Berlín, zlé predpovede nepriaznivého počasia sa našťastie nesplnili a užili sme si hlavné mesto v plnej paráde.
Počas 4 hodinovej prehliadky sme videli väčšinu pamiatok - Brandenburger Tor, Pomník zavraždených židov, Sídlo vodcu, Berliner Mauer, hraničné pásmo vojenských sektorov, múzeum Volkswagen a skončili sme na najznámejšom námestí Alexanderplatz so známou Fernsehturm a Weltzeituhr.
Dnes je v Nemecku cirkevný sviatok, a tak sme ho využili opäť na menší výlet.
Navštívili sme Völkerschlachtdenkmal- pamätník bitky národov pri Lipsku. Po zdolaní 500 schodov sa nám naskytol úžasný výhľad na celé mesto a širšie okolie.
Po dvoch oddychových dňoch idú študenti pracovať a získavať ďalšie skúsenosti.
Všetkých pozdravujeme a myslite na nás.
Ďakujeme.
Financované Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú názormi a vyhláseniami autora(-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo Slovenskej akademickej asociácie pre medzinárodnú spoluprácu (SAAIC). Európska únia ani organizácia udeľujúca grant za ne nepreberajú žiadnu zodpovednosť.
Zapájame sa do aktivít pri príležitosti celoslovenského Dňa biomimikry - cieľom je ukázať prírodu ako učiteľku.
Základom biomimikry prístupu je položiť si otázku: ako „to“ robí príroda? Ako stavia? Ako komunikuje? Ako vytvára farby? Ako ochraňuje? Ako udržiava komunity? I keď ľudia sa oddávna inšpirovali prírodou, až od roku 1997, kedy biologička a spisovateľka Janine Benyus vydala knihu Biomimicry – Innovation Inspired by Nature, má biomimikry prístup pevné miesto vo svete vedy a inovácií ako jedinečné spojenie prírodných vied, techniky a dizajnu. Na webovej stránke www.asknature.org je zozbieraných viac ako 1700 biologických stratégií, ako inšpirácia pre dizajnérov, lekárov, architektov, inžinierov..., aby napodobnili úspešné „recepty“ z prírody pre udržateľnosť a lepšiu budúcnosť.
Cieľom Dňa biomimikry je nadchnúť mladú generáciu pre myšlienku, že prírodné organizmy si za 3,8 miliardy rokov evolúcie vyvinuli množstvo stratégií pre udržateľnosť a teraz ide o to, ako ich môžeme preniesť do sveta ľudí. Biomimikry prístup pevné miesto vo svete vedy a inovácií ako jedinečné spojenie prírodných vied, techniky a dizajnu.
Tretiaci SOŠ IT, ktorí praxujú v nemeckom Lipsku v rámci projektu Erasmus+ už majú polovicu pobytu za sebou.
Po úvodnom vstupnom interview v angličtine, ktoré sa skôr podobalo "grilovaniu", im boli pridelené tri typy úloh, na ktorých majú dva týždne pracovať. Jedni kódujú, druhí majú technicko-ekonomické zadanie a ďalší pracujú v oblasti 3D grafiky a animácie. Hoci každý pracuje na svojom vlastnom zadaní, tímového ducha a spoluprácu tu môžte vidieť pri práci s kolegami - študentami z Čiech a Rumunska. Voľný čas sa tu u študentov prelína s poznávaním nových vecí - z oblasti automatizácie a robotizácie bude určite nezabudnuteľnou skúsenosťou job shadowing vo výrobnom procese automobilky BMW. A keďže sa im "autíčok" ešte málilo, zorganizovali si študenti v sobotu výjazd do druhej neďalekej automobilky PORSCHE. V tamojšom Experience centre si užili pre niektorých ich auto snov priam na dosah ruky a poniektoré aj z vnútra.
Pred sebou majú posledných 5 dní, ktoré určite veľmi rýchlo ubehnú.
Financované Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú názormi a vyhláseniami autora(-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo Slovenskej akademickej asociácie pre medzinárodnú spoluprácu (SAAIC). Európska únia ani organizácia udeľujúca grant za ne nepreberajú žiadnu zodpovednosť.
Pozývame Vás spoločne s nami osláviť Deň rodiny 2024 - 17.5.2024 od 15:00 na školskom dvore.Témou tohto ročníka je “Stojí to za to!”
16. ročník Dňa rodiny má za cieľ povzbudzovať k odvahe a ochote zakladať si rodiny a budovať v nich láskyplné vzťahy napriek výzvam, ktorým ich členovia neraz čelia.
Naša ponuka:
- spoločne strávený čas v komunitnom prostredí školy
- budovanie vzťahov
- vystúpenia detí, súťaže
- priestor na diskusie s drobným občerstvením
- príjemné rodinné zážitky
Naše deti učíme aj láske k prírode. Posledné dni sa venovali projektu vyvýšených záhonov. Popoludnia v školskom klube trávili v záhrade s hrablami, motykami a fúrikmi. Síce zablatení, ale maximálne spokojní z užitočnej práce sa konečne dočkali výsadby.
Záhony si rozdelili jednotlivé triedy a pustili sa do výsádzania. Prváci si zasadili jahody, levanduľu a mätu. Ak sa budú o rastlinky dobre starať, určite sa dočkajú a o pár týždňov uvidia čo sa im podarilo vypestovať.
A raz možno budú z našich detičiek farmári.
Natália Badíková si v okresnom kole súťaže Slávik Slovenska vyspievala krásne tretie miesto.
Blahoželáme.
Naši maturanti už poznajú výsledky externej časti maturitnej skúšky. Prajeme im, aby počas tohto akademického týždňa stihli všetko naplánované a vynikajúco sa pripravili na ústne odpovede.
Obdobie akademického a maturitného týždňa sa pre tretiakov v SOŠ-IT využíva na realizáciu povinnej práce. Vďaka podpore z európskeho programu ERASMUS+ má 20 z nich možnosť vycestovať na 2 týždne praxe v oblasti IT do Nemecka, neďaleko najstaršieho univerzitného mesta Lipska. Budú mať možnosť spoznávať európske mestá, cez ktoré budú prechádzať.
V prvej časti cesty sme navštívili stovežatú Prahu. Lipsko a Berlín sú v našom pláne a pridať si môžeme aj Drážďany a ďalšie univerzitné mesto Halle.
Financované Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú názormi a vyhláseniami autora(-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo Slovenskej akademickej asociácie pre medzinárodnú spoluprácu (SAAIC). Európska únia ani organizácia udeľujúca grant za ne nepreberajú žiadnu zodpovednosť.
Pripomíname si výročie beatifikácie našej školskej kaplnky Premenenia Pána. Ďakujeme za toto vzácne miesto ticha uprostred ruchu školy.
archívne foto: Dušan Zervan
V druhom májovom týždni hostila naša SOŠ-IT študentov zo strednej školy vo fínskom Tampere vďaka ich projektu ERASMUS+. Na hodinách odborných predmetov pracovali s našimi tretiakmi na projektoch autonómnych vozidiel. S vlastným 3D návrhom kapotáže, s vlastnoručne osadeným plošným spojom a s naprogramovaným mikrokontrolérom vytvorili zariadenia, s ktorými na záver súťažili - samozrejme v priateľskej atmosfére.
Počas voľného dňa a voľných popoludní vytvárali priateľstvá s našimi študentmi a spoznávali našu kultúru, prírodu v Jánošíkových dierach a históriu na Oravskom hrade. Mimochodom - viete, čo po fínsky znamená Orava? Veverička!
Tešíme sa na pokračovanie vzájomnej spolupráce vďaka podpore z programu ERASMUS+.
Financované Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú názormi a vyhláseniami autora(-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo Slovenskej akademickej asociácie pre medzinárodnú spoluprácu (SAAIC). Európska únia ani organizácia udeľujúca grant za ne nepreberajú žiadnu zodpovednosť.
Náš pán školník s pomocníkmi a dobrovoľníkmi po odchode učiteľov na víkend usilovne pracovali. Tentokrát dostala novšiu podobu relaxačná zóna v zborovni strednej školy.
Ďakujeme.
Nedirektívna terapia hrou - to bol názov prednášky, ktorú pre registrovaných pedagógov z regiónu pripravilo RCPU Považie v spolupráci so Súkromným centrom poradenstva a prevencie v Ilave v priestoroch našej školy. Cieľom prednášky bolo priblížiť účastníkom Nedirektívnu terapiu hrou podľa Garryho Landretha a jej využitie u detí v mladšom školskom veku.
Powered by aSc EduPage