• Ekonomika

Ing. Zuzana Winklerová

Seminár – Oktáva

Ing. Zuzana Winklerová

Kritériá hodnotenia a klasifikácie v predmete ekonomika:

1) Hodnotenie a klasifikácia ako neoddeliteľná súčasť výchovno – vzdelávacieho procesu má motivačnú, informačnú, komparatívnu a korekčnú funkciu.

2) Pri klasifikácii sa v súlade s požiadavkami učebných osnov a vzdelávacích štandardov hodnotí:

a, kvalita samostatného myslenia, tvorivosť, logickosť

b, schopnosť žiakov zaujať stanovisko a uplatňovať osvojené poznatky pri riešení úloh, pri výklade a hodnotení ekonomických javov a zákonitostí, prípadne teórií

c, celistvosť, presnosť, trvácnosť osvojených požadovaných poznatkov, zákonitostí, faktov, pojmov, definícií

d, aktivita v prístupe k činnostiam, záujem o ne a vzťah k nim

e, presnosť, výstižnosť, odborná správnosť ústneho aj písomného prejavu

f, osvojenie účinných metód samostatného štúdia a schopnosť učiť sa

3) Metódy a formy hodnotenia

a, Písomné – tematické previerky, testy

b, praktické – riešenie príkladov

c, ústne – prezentovanie osvojených poznatkov, pri ktorom sa kladie dôraz nielen na kvalitu osvojenia, ale aj spôsob ich prezentácie v logických súvislostiach a ich aplikáciou v praktických súvislostiach, zahŕňa i prezentácie vlastných projektov, referátov

d, zručnosti žiakov:

- vypracovanie projektov

- zvládnutie jednotlivých tém a okruhov

- aplikácia teoretických poznatkov v praxi

4) Podmienky klasifikácie:

a, aktívna účasť na vyučovacích hodinách

b, minimálne 2 známky za klasifikačné obdobie

c, študent musí mať založený obal, zakladač...zošit na spracovanie maturitných tém a okruhov. V prípade, že žiak dostane učebný materiál je povinný si ho založiť do zakladača. Učiteľ má právo kedykoľvek si vyžiadať a skontrolovať jeho obsahovú, formálnu stránku a spracovanie tém.

d, ústna odpoveď minimálne jedenkrát za polrok

e, písomné preverovanie vedomostí – priebežné ( nemusí byť ohlásené vopred )

f, písomné preverovanie vedomostí na konci tematického celku ( bude ohlásené vopred )

Stupnica pri písomných previerkach:

100 % - 90 % - výborný

89,9 % - 75 % - chválitebný

74,9 % - 50 % - dobrý

49, 9 % - 30 % - dostatočný

29,9 % - 0 % - nedostatočný

Podmienkou súhrnnej klasifikácie je pravidelné a riadne plnenie študijných povinností žiaka a absolvovanie všetkých písomných prác týkajúcich sa opakovania tematických celkov. V prípade neúčasti na tomto type hodnotenia a po jej riadnom ospravedlnení, bude žiakovi poskytnutý jeden náhradný termín na napísanie chýbajúcej práce.

Pri určovaní stupňa prospechu na konci klasifikačného obdobia sa hodnotí kvalita práce a učebné výsledky, ktoré žiak dosiahol za celé klasifikačné obdobie. Pritom sa prihliada na systematickosť v práci, osobné a sociálne kompetencie ako zodpovednosť, snaha, iniciatíva, ochota spolupracovať, a to počas celého klasifikačného obdobia. Stupeň prospechu sa neurčuje na základe priemeru známok, ale prihliada sa k dôležitosti a váhe jednotlivých známok.