• Eva Kňažeková

• Seminár z dejepisu

• Návrh tém z dejepisu 2018/19

Návrh maturitných tém z dejepisu

1. Úvod do histórie a základné etapy vývoja pravekej spoločnosti

Historické pramene, vonkajšia a vnútorná kritika prameňov.

Antropogenéza. Charakteristika základných vývojových etáp praveku : dôraz na paleolit, neolit – všestranná charakteristika.

2. Staroorientálne štáty

Vznik starovekej civilizácie a staroorientálnych štátov.

Charakteristika vývoja v starovekej Mezopotámii a starovekom Egypte : prírodné podmienky, hospodárstvo, forma vlády, spoločenská diferenciácia, zákonník.

Kultúrny prínos staroorientálnych štátov : Mezopotámia, Egypt, India, Čína, Fenícia, Palestína

3. Staroveké Grécko

Najstaršie civilizácie egejskej oblasti. Atény v archaickom a klasickom období gréckych dejín – grécko-perzské vojny, rozvoj aténskeho štátu za Perikla. Aténska demokracia

4. Staroveké Grécko

Atény a Sparta. Helenistické obdobie – Filip II., ríša Alexandra Macedónskeho.

Grécka vzdelanosť a kultúra a jej prínos do európskej a svetovej kultúry.

5. Staroveký Rím

Politický systém republiky. Cisárstvo za principátu a dominátu. Územné zmeny

Prehľad rímskej kultúry a vzdelanosti.

6. Staroveký Rím

Kríza rímskej republiky – príčiny a možnosti riešenia. Cisárstvo za principátu. Kultúra a kresťanstvo.

7. Európa v stredoveku

Stredoveká spoločnosť + lénny systém. Cirkev v období vrcholného stredoveku – kríza a pokusy o reformu. Kultúra a vzdelanosť v stredoveku

8. Veľká Morava

Veľká Morava – vznik, rozmach. Príčiny zániku VMR. Šírenie kresťanstva na Veľkej Morave; význam byzantskej misie

9. Slovensko súčasťou uhorského štátu

Formovanie stredovekého uhorského kráľovstva za vlády Arpádovcov.

Prehĺbenie feudálnej anarchie; posilnenie kráľovskej moci za Anjouovcov.

Žigmund Luxemburský.

10. Európa na začiatku novoveku

Veľké zemepisné objavy – príčiny, predpoklady, priebeh.  Humanizmus a renesancia. Barok.

11. Reformácia a protireformácia

Príčiny reformačného hnutia v cirkvi. Priebeh reformácie v Nemecku, Švajčiarsku a Anglicku – znaky, požiadavky, osobnosti. Katolícka reformácia : Trident, jezuiti, inkvizícia ... Náboženské vojny – Francúzsko, tridsaťročná vojna

12. Slovensko po moháčskej bitke

Dôsledky moháčskej bitky. Slovensko súčasťou habsburskej monarchie. Reformácia a protireformácia v Uhorsku v 16. a 17. storočí. Protihabsburské stavovské povstania – príčiny, priebeh, výsledky.

13. Absolutizmus a parlamentarizmus

Anglická revolúcia (vláda Stuartovcov, občianska vojna, Cromwell, slávna revolúcia, Listina práv). Vrchol  francúzskeho absolutizmu (Ľudovít XIV.)  Vznik USA

14. Osvietenský absolutizmus v Rakúskej monarchii

Predpoklady osvietenského absolutizmu v habsburskej monarchii. Reformy Márie Terézie a Jozefa II. – dôsledky a význam pre našu krajinu.

15. Formovanie moderného slovenského národa

Počiatky národného obrodenia. Idea všeslovanskej vzájomnosti. Prínos tretej obrodeneckej generácie. Slováci v revolučných rokoch  1848/1849

16. Veľká francúzska revolúcia a rozmach Francúzska za vlády Napoleona I.

Priebeh a výsledky revolúcie. Zmeny na mape Európy v období napoleonských vojen.

17. Slovensko po revolúcii

Slováci v období neoabsolutizmu. Pád neoabsolutizmu a národná aktivita Slovákov : memorandové hnutie, Matica slovenská.

18. Slovensko  v období dualizmu

Dualizmus, politické aktivity za dualizmu. Diferenciácia slovenskej politickej scény – Stará škola a Nová škola. Obdobie zostrenej maďarizácie

19. Svet v 2. polovici 19. stor.

Imperializmus a kolonializmus prelomu 19. a 20. storočia. Zjednocovanie Talianska a Nemecka. Politické a ideové prúdy – nacionalizmus, liberalizmus, konzervativizmus, socializmus

20. Prvá svetová vojna

Medzinárodná situácia na prelome 19. a začiatkom 20. storočia. Krízové oblasti. Príčiny, priebeh (dôležité operácie vojny)  a výsledky prvej svetovej vojny. Príčiny vstupu veľmocí do vojny.

21. Vznik Československa

Slovenská politika pred 1. svetovou vojnou a  po vypuknutí vojny, domáci a zahraničný odboj, osobnosti, dokumenty, ČSNR.

22. Európa medzi dvoma svetovými vojnami

Parížska mierová konferencia. Versailleský mierový systém. Konferencie v 20. rokoch. Nástup totalitných režimov v Európe -  stalinizmus, nacizmus, spoločné rysy totalitných režimov. Pokusy o kolektívnu bezpečnosť

23. Vznik a vývoj Československa v medzivojnovom období

Charakteristika I. ČSR, politický systém, Ústava 1920. Postavenie Slovenska v ČSR - autonomizmus, centralizmus. Zahraničná politika, medzinárodné postavenie medzi dvoma vojnami.

24. Vývoj ČSR v 30. rokoch

Ohrozenie republiky. Udalosti pred a po Mníchove. 2. republika, autonómia

25. Druhá svetová vojna

Príčiny (appeasement), zámienka, priebeh jednotlivých etáp vojny.  Prelomové bitky vojny. Vznik koalície – spojenecké konferencie a ich závery. Výsledky vojny.

26. Slovenská republika v rokoch 1939 – 1945

Vznik Slovenskej republiky. Politický systém slovenského štátu, Ústava SR.

Najvplyvnejší slovenskí politici v rokoch 1939 – 1945.

Formovanie zahraničného a vnútroštátneho odboja. Slovenské národné povstanie.

27. Základné problémy vývoja v Európe a vo svete po 2. svetovej vojne

Povojnové usporiadanie sveta. Nemecká otázka. Proces sovietizácie. Zadržiavanie komunizmu. Krízy

studenej vojny – berlínska, kubánska kríza atď.

28. Slovensko po druhej svetovej vojne (1945-1948)

Politický systém v rokoch 1945-48. Slovensko v obnovenom Československu (1945-1948), Komunistický prevrat.

29. Slovensko po druhej svetovej vojne – od r. 1948

ČSR v období stalinizácie, riadené hospodárstvo. Politické perzekúcie, masová nezákonnosť.

30. Pokus o reformu (1968) a normalizácia

Príčiny, program, osobnosti - Dubček, výsledok. Normalizácia. Opozičné aktivity od 50. rokov po nežnú revolúciu