• Vzdelanie slúži na zlepšenie života druhých a zanechaní tak vašej komunity a sveta lepším miestom, ako ste ho našli.
        • Marian Wright Edelman
        • TERMÍNY KONANIA MS

• 03.10.2023 11:17
          • GYMNÁZIUM & SOŠ IT - TECHNICKÉ LÝCEUM
          • MS sa koná v riadnom skúšobnom období (marec až jún príslušného šk. roka) alebo v mimoriadnom skúšobnom období (apríl až máj príslušného šk. roka, alebo september, alebo február nasledujúceho šk. roka).

Riadne skúšobné obdobie

Termín a PFIČ MS určuje MŠVVaŠ SR. V tomto školskom roku určilo riadny termín  a PFIČ MS nasledovne:

12.03.2024 (utorok) → SJL
            13.03.2024 (streda) → ANJ
            14.03.2024 (štvrtok) → MAT

Termín IČ MS (okrem PFIČ MS) určí na návrh riaditeľa školy Regionálny úrad školskej správy v sídle kraja (RÚŠS TN). Riadnym termínom je jeden týždeň v druhej polovici mája až začiatkom júna príslušného šk. roka. V tomto šk. roku RÚŠS TN určil riadny termín IČ MS nasledovne:

20.05.´2424.05.´24

Navrhnutý riadny termín konania PČOZ MS´24 (týka sa žiakov SOŠ IT) je:

17.04.´2418.04.´24 (streda → štvrtok)

Pred začiatkom konania IČ MS sa žiak päť po sebe nasledujúcich pracovných dní nezúčastňuje na vyučovaní (akademický týždeň). Tieto dni sú určené na prípravu  žiaka na skúšku.

Mimoriadne skúšobné obdobie, náhradné a opravné skúšky

Mimoriadne skúšobné obdobie je určené na vykonanie náhradnej alebo opravnej MS. Náhradná skúška je určená pre žiaka, ktorý úspešne ukončil posledný ročník gymnázia neskôr, maximálne do 15.09. nasledujúceho šk. roka, alebo žiakovi, ktorý sa pre vážne zdravotné problémy nemohol zúčastniť na MS v riadnom termíne. Žiak sa však musí spravidla do 3 dní od konania MS v riadnom termíne písomne ospravedlniť riaditeľovi školy a písomne ho požiadať o možnosť konania MS v náhradnom termíne.

Ak žiak neúspešne vykonal MS najviac z dvoch predmetov, školská maturitná komisia (ŠMK) mu môže, na základe jeho žiadosti, povoliť konať opravnú skúšku z týchto predmetov alebo časti skúšky z týchto predmetov. Žiak môže konať opravnú skúšku na svoju žiadosť najneskôr do 3 rokov od ukončenia posledného ročníka strednej školy. Ak žiak neúspešne vykonal MS z niektorého predmetu aj na opravnej skúške, môže školská maturitná komisia povoliť konať opravnú skúšku z tohto predmetu na žiadosť žiaka, najneskôr do troch rokov od ukončenia posledného ročníka strednej školy. NT (náhradný termín) a PFIČ MS sa koná v apríli máji príslušného šk. roka (v tomto šk. roku 09.04. – 12.04.2024) alebo v riadnom skúšobnom období nasledujúceho šk. roka. OT (opravný termín) a PFIČ MS sa koná v mimoriadnom skúšobnom období v septembri nasledujúceho šk. roka (žiak sa naň prihlási do 30.06. riaditeľovi školy) alebo v riadnom skúšobnom  období nasledujúceho šk. roka (žiak sa naň prihlási riaditeľovi školy do 30.09. nasledujúceho šk. roka). Miesto konania náhradnej a opravnej EČ a PFIČ MS určí žiakovi príslušný OŠ OÚ.

NT a OT  ÚFIČ MS sa koná v septembri alebo vo februári nasledujúceho šk. roka. Opravnú skúšku z ÚFIČ MS vykoná žiak v škole, v ktorej  konal MS, pred predmetovou maturitnou komisiou v pôvodnom zložení. Ak žiak koná opravnú skúšku z predmetu, ktorý má EČ aj IČ MS, a koná ju zo všetkých častí (z EČ a PFIČ MS vykoná opravnú skúšku v mimoriadnom alebo v riadnom skúšobnom  období nasledujúceho šk. roka), potom aj opravnú skúšku z ÚFIČ MS môže vykonať v čase riadneho termínu MS  nasledujúceho šk. roka).

Žiakovi, ktorý neúspešne vykonal MS z viac ako dvoch predmetov alebo neuspel na opravných skúškach, môže školská maturitná komisia povoliť opakovať celú MS. Žiak môže na svoju žiadosť opakovať MS iba raz v riadnom skúšobnom období, a to najneskôr do troch rokov od ukončenia posledného ročníka strednej školy.