• Dušan Zervan

• Stručný profil

• Na tejto škole som už pomaly trvalým inventárom a pôsobím tu dlhšie, ako by sa zdalo. Chodil som sem na základnú školu, na gymnázium, po vysokoškolskom štúdiu som sa vrátil ako správca IT a učiteľ informatiky a programovania - vždy len "jednou nohou" a tou druhou som bol na niektorej univerzite alebo v podnikaní, alebo som sa delil o oboje.

Na krátko som zo školy odišiel úplne, až kým ma vtedajšie vedenie opäť neoslovilo s ponukou založiť školu zameranú na IT. A tak sa zrodila naša SOŠ IT alebo ak chcete - Technické lýceum. Mojou úlohou bolo stanoviť IT predmety, určiť im náplň a ... ešte ich aj učiť. A tak som spočiatku učil naozaj všetko z IT: Informatiku, Aplikovanú informatiku, Programovanie, Objektové programovanie, Databázové systémy, Webové technológie a hlavne - Počítačové siete. Nebol to problém, keďže som tieto oblasti učil na VŠ alebo sa im venoval profesionálne. S jasnou predstavou o smerovaní školy som už od začiatku neúprosne strážil vysokú odbornú úroveň a odmietal som klesnúť na úroveň okolitých škôl. Bolo to ťažké, ale podarilo sa. Postupne sa naplnili všetky ročníky, škola rástla a moja úloha sa stávala neúnosná...

Našťastie postupne prichádzali nové posily a postupne som odovzdával vybudované predmety svojim následníkom, ktorí zaviedli aj ďalšie zaujímavé predmety z oblastí, ktorým sa ja nerozumiem. Hoci som teraz len jedným z tímu, stále mám záujem dohliadať na úroveň a náplň výučby IT predmetov. Keďže som sa rozhodol pôsobiť v škole externou formou, bežne nie som zastihnuteľný.

V súčasnosti sa priamo venujem už len týmto predmetom:

• Databázové systémy (2. ročník) + som inštruktorom Oracle Academy;
        • Počítačové siete (2. a 3. ročník) + som inštruktorom Cisco Academy a profesionálom so zariadeniami MikroTik;
        • Internet vecí (3. a 4. ročník).

Predstavenie týchto predmetov, ako aj iných IT predmetov, ktoré som učil v minulosti, nájdete v prezentácii na Slides.

Pre každý predmet som napísal mnoho obsiahlych materiálov, ktoré suplujú neexistujúce učebnice a ktoré každoročne aktualizujem. Ako e-learning nástroj som už v prvých rokoch existencie školy zaviedol Google Classroom. Študenti tam nájdu všetky potrebné materiály, po každej hodine stručné zhrnutie, čomu sme sa venovali (aby vedeli aj chýbajúci, či rodičia) a ešte aj jeden špeciálny bonus: Vďaka epidémii koronavírusu a príchodu dištančnej výučby som si totiž zvykol robiť videozáznam z každej vyučovacej hodiny, a to mi zostalo aj po návrate do prezenčnej výučby. Zopár ukážok, ako vyzerá moja výučba, si môžete pozrieť na mojom YouTube kanáli.