• Chémia

• Osnova protokolu

Osnova protokolu z laboratórnej práce

(Požiadavky v zátvorkách žiak nepíše, ale postupuje podľa nich.)

Laboratórna práca č.

Meno: (Meno a priezvisko žiaka, ktorý prácu robil a priezviská tých, ktorí s ním pracovali v skupine.)
            Dátum: (Dátum, kedy sa laboratórna práca robila.)
            Trieda:

Téma: (Názov tematického celku, do ktorého príslušná lab. práca patrí. Napr.: s-prvky, deriváty karboxylových kyselín alebo prírodné látky – bielkoviny a pod.)
            Teoretická časť: (Napísať stručne tú časť teórie, ktorá je potrebná na uskutočnenie práce.)
            Praktická časť:
            Pomôcky: (Vymenovať skutočne používané pomôcky počas laboratórnej práce. *)
            Chemikálie: (Uviesť zoznam potrebných chemikálií aj s príslušnou koncentráciou. *)
            Úloha: (Presná formulácia zadania úlohy. Ak má laboratórna práca viac úloh, potom ich rozlíšime ako úloha 1, úloha 2 a pod.

Za každou úlohou bude nasledovať jej postup, prípadne výpočty, schéma – podľa požiadaviek a záver. Pomôcky a chemikálie sú spoločné pre celú lab. prácu.)

Postup: (Uviesť stručný zápis jednotlivých operácií, v poradí v akom sa budú vykonávať.)
            Nákres: (Nakresliť schému zapojenia, aparatúry, ak to úloha vyžaduje.)
            Výpočty: (Uviesť v prehľadnej forme. Musia obsahovať všetky výpočty potrebné na uskutočnenie danej úlohy.)
            Výsledky: (Uviesť stručne experimentálne získané výsledky/pozorovania príslušnej úlohy. Možno ich prehľadne uviesť v tabuľke alebo blokovej schéme. Porovnať získané výsledky s teoreticky možnými výsledkami.)
            Záver: (Zhodnotiť získané výsledky a analýza príčin, formou diskusie, ktoré spôsobili odchýlky od predpokladaných/očakávaných výsledkov.)

Poznámka:
            * Ak v laboratórnej práci použijeme vodu ako pomôcku – napr. na vodný kúpeľ – bude uvedená medzi pomôckami, ak sa použije ako chemikália – napr. reaktivita kovov s vodou – uvedie sa medzi chemikáliami.