• Modrá škola

• Info o projekte

ZHRNUTIE PROJEKTU

Podporou adaptačných hydroklimatických a vegetačných  opatrení v areáli Spojenej  školy sv. Jána Bosca chce škola aktívne reagovať na zmenené klimatické podmienky prostredníctvom projektu, kde jeho nosnou časťou je zachytávanie dažďovej vody a jej následné využitie. V rámci projektu sú navrhnuté 4 druhy opatrení na zadržanie dažďovej vody a využitie dažďovej vody.

POPIS JEDNOTLIVÝCH FÁZ REALIZÁCIE A VÝSTUPOV

Jedná sa o tieto opatrenia:

osadenie certifikovaného podzemného zásobníka o objeme cca 13m3 a objeme 8 m3, kde zachytená voda zo striech školy sa bude využívať na splachovanie WC, umývanie podláh, zalievanie výsadby v budove školy
            osadenie nadzemnej nádrže na dažďovú vodu, ktorá bude zachytávať vodu z jednotlivých žľabov; takto zachytená voda sa bude využívať na polievanie výsadieb
            vybudovanie dážďovej záhrady s bioklimatickým jazierkom
            výsadba stromov v počte 16 ks a podpora vitality existujúcich výsadieb

CIEĽOVÁ SKUPINA

Okrem navrhnutých adaptačných opatrení v rámci projektu sú vypracované učebné osnovy  pre žiakov so zameraním na manažment dažďovej vody a jej prepojenie na zmenu klímy. Do projektu bude zapojených 330  žiakov prostredníctvom výuky k danej téme a to v každej triede v počte 4 vyučovacie hodiny, počet tried 24. Okrem teoretickej prípravy sa žiaci oboznámia priamo na realizovaných adaptačných opatreniach o využití a význame dažďovej vody.

PARTNERI PROJEKTU

Do projektu budú zapojené aj miestné občianské združenia a organizácie a to:

Komunita pracovníkov Základnej školy sv. Jána Bosca v Novej Dubnici
            Komunita pracovníkov Gymnázia a Strednej odbornej školy sv. Jána Bosca v Novej Dubnici
            Komunita rodičov žiakov Spojenej školy sv. Jána Bosca
            Komunita Saleziánov dona Bosca zo strediska v Novej Dubnici

O význame projektu budeme informovať prostredníctvom stretnutí na plánovyných konferenciách ako aj na stretnutiach s laickou verejnosťou. Taktiež projekt budeme prezentovať aj naším družobným školám. Partnerom projektu je Blue Alternativa Nadácia vo Zvolene, ktorá zabezpečuje technickú asistenciu a bude zabezpečovať extérny manažment pri realizácii adaptačných opatrení.

REALIZÁTOR PROJEKTU

Spojená škola sv. Jána Bosca v Novej Dubnici pozostáva zo štyroch organizačných zložiek: základná škola a materská škola, gymnázium – štvorročné aj osemročné, stredná odborná škola. Vzdelávanie teda prebieha v našej škole od útleho veku až po maturitu a jeho výhodou je, že je v jednej koncepčnej a výchovnej línii pre žiakov, ktorí sa rozhodnú kontinuálne absolvovať jednotlivé zložky školy. V našej škole systematicky budujeme nie len vedomostný základ našich žiakov ale taktiež máme možnosť ich systematicky výchovne sprevádzať počas celej doby školskej dochádzky.

Počas predchádzajúcich takmer 20 rokov nemala táto škola vysporiadané vlastnícke vzťahy, keďže bola umiestnená v budove štátu. Za posledná takmer dva roky, od kedy je celý majetok vo vlastníctve školy, je možné realizovať aj akcie investičného charakteru a zapájať sa do projektov, ktoré v predchádzajúcom období nebolo možné z majetko-právnych dôvodov realizovať. V poslednom období boli realizované zásadné projekty rozvoja spojenej školy:

rekonštrukcia a modernizácia výmenníkovej parovodnej stanice pre vykurovanie školy
            rekonštrukcia priestorov na miestnosť prvého kontaktu
            úprava veľkopriestorových šatní na šatne oddielové
            prestavba dielní na materskú školu (vrátane čiastočného zníženia jej energetickej náročnosti – výmena okien)
            zníženie energetickej náročnosti severných  častí pavilónu A a pavilónu B (zateplenie stien a čiastočná výmena okien)

Naša škola je najväčšou školou v našom meste a zároveň jedinou strednou školou v meste s dvoma zložkami – prevažne humanitne zameraným gymnáziom (4-ročná aj 8-ročná forma) so zameraním na výuku angličtiny a technicky smerovanou novovzniknutou strednou odbornou školou so študijným odborom technické lýceum so smerovaním na výuku informatiky a elektrotechniky.

Témy trvalo udržateľného rozvoja v súvislosti s ekológiou sa cez výchovu a vzdelávanie v našej škole dostávajú k tým, ktorí majú predpoklad, že v budúcnosti budú pri rozhodovaní o stave našej spoločnosti a kvality sveta, v ktorom žijeme.

TU → PODROBNÝ OPIS PROJEKTU