• Vzdelanie slúži na zlepšenie života druhých a zanechaní tak vašej komunity a sveta lepším miestom, ako ste ho našli.
        • Marian Wright Edelman
        • Predmety maturitnej skúšky

Žiak gymnázia (GYM) s vyučovacím jazykom slovenským koná MS zo štyroch predmetov:

1. Slovenský jazyk a literatúra;

2. Povinný predmet zo skupiny cudzích jazykov (v prípade nášho gymnázia ANJ) (úroveň B2);

3. Voliteľný predmet zo skupiny prírodovedných, spoločenskovedných alebo ostatných predmetov, pričom hodinová dotácia z tohto predmetu počas štúdia gymnázia musí byť aspoň 6 hodín, v čom môžu byť zahrnuté aj semináre alebo cvičenia rovnakého zamerania.

4. Ďalší voliteľný predmet – akýkoľvek predmet zo skupín predmetov, v ktorom sa žiak vzdelával a je uvedený v učebnom pláne školy (okrem výchovných vyučovacích predmetov). Výber predmetu nie je podmienený hodinovou dotáciou a úrovňou.

Skupiny predmetov MS

Skupina cudzích jazykov: anglický (ANJ), francúzsky (FRJ), nemecký (NEJ), ruský (RUJ), španielsky (ŠPJ), taliansky jazyk (TAJ).

Skupina prírodovedných predmetov: biológia (BIO), fyzika (FYZ), chémia (CHE), informatika (INF), matematika (MAT).

Skupina spoločenskovedných predmetov: dejepis (DEJ), geografia (GEG), náuka o spoločnosti (NOS), občianska náuka (OBN).

Skupina ostatných predmetov: dejiny umenia, deskriptívna geometria, ekológia, ekonomika, estetika, evanjelické náboženstvo a. v., chorvátsky jazyk, katolícke náboženstvo, kresťanská etika, latinčina, literárna tvorba, maďarský jazyk a literatúra, muzikál, poľský jazyk, praktická časť odbornej zložky, právo, psychológia, reformované náboženstvo, slovenský jazyk a slovenská literatúra, stretnutia s ľudovou kultúrou, športový manažment, teoretická časť odbornej zložky, ukrajinský jazyk a literatúra, základy športovej prípravy, umenie a kultúra, rómsky jazyk a literatúra, ďalší predmet z učebného plánu školského vzdelávacieho programu po schválení MŠVVaŠ SR.

Dobrovoľný predmet

Žiak môže dobrovoľne konať MS aj z ďalších predmetov, ktoré sú súčasťou vzdelávacieho programu školy, v ktorých sa vzdelával. Z dobrovoľného predmetu môže vykonať aj len jej časť (len externú časť alebo len internú časť – písomnú aj ústnu formu). V riadnom skúšobnom období môže žiak vykonať dobrovoľnú skúšku najviac z dvoch predmetov.

Externá časť MS a Písomná forma internej časti MS

1. MS z vyučovacieho jazyka (SJL)

Externá časť MS () – 100-min. test obsahujúci 40 úloh s výberom odpovede a 24 UKO (úloh s krátkou odpoveďou);

Písomnú formu internej časti (PFIČ) – 1 úloha s dlhou odpoveďou (sloh) – 15 min. na výber. Čas na vypracovanie je 150 min., požadovaný rozsah práce je 1,5  – 3 strany A4 (resp. min. 300 slov).

2. MS z cudzieho jazyka (ANJ - B2)

Externá časť MS () – 120-min. test na úrovni B2, obsahujúci úlohy s výberom odpovede (46) a UKO (34);

Písomnú formu internej časti (PFIČ) – 1 úloha s dlhou odpoveďou (sloh) čas na jej vypracovanie je 60 min., požadovaný rozsah práce je 200 – 220 slov pre jazykovú úroveň B2.

3. MS z matematiky (MAT)

Externá časť MS () – 150-min. test obsahujúci úlohy s výberom odpovede (10) a UKO (20)

Ústna forma internej časti MS

Na ÚFIČ si žiak z každého predmetu žrebuje jedno zo schválených maturitných zadaní. Maturitné zadania pripravuje príslušná predmetová komisia školy. Schvaľuje ich riaditeľ školy na základe odporučenia predsedu predmetovej komisie školy do 31. marca príslušného školského roka a následne aj predseda príslušnej predmetovej maturitnej komisie do 30. apríla školského roka. Minimálny počet zadaní v jednom predmete je 30/25 (SOŠ), pričom každé zadanie sa použije iba jedenkrát v danom dni. Zadania vychádzajú z cieľových požiadaviek na vedomosti a zručnosti maturanta z príslušného predmetu a ich obsah zohľadňuje aj predpísaný čas určený na trvanie skúšky a jej prípravu. Maturitné zadanie obsahuje dve alebo tri samostatné úlohy, ktoré sú podľa možností a charakteru predmetu z viacerých tematických okruhov. Maturitné zadania sa nezverejňujú!

Žiak má 20 minút na prípravu svojej odpovede (výnimkou je informatika a deskriptívna geometria, v ktorých je na prípravu určených 30 minút) a následne 20 minút na odpoveď. V nej prostredníctvom monológu alebo dialógom s členmi predmetovej maturitnej komisie žiak prezentuje svoje vedomosti a zručnosti. V jeden deň môže žiak vykonať ÚFIČ MS najviac z troch predmetov.

ÚFIČ MS zo všetkých predmetov žiak vykoná v priebehu najviac piatich pracovných dní.

ÚFIČ MS je verejná.

Žiak si na každú časť MS prinesie občiansky preukaz a vypne mobilný telefón.