• Jarmila Gabrižová

• Geografia

Hodnotenie žiakov v predmete geografia

Použité budú adekvátne metódy a prostriedky hodnotenia. Cieľom je ohodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami a spôsobilosťami. Pri hodnotení a klasifikácii budeme vychádzať z metodických pokynov pre hodnotenie a klasifikáciu č. 21/2011.   Pri klasifikácii výsledkov v geografii sa hodnotí v súlade s učebnými osnovami a vzdelávacími štandardami.  Hodnotiť sa bude známkou. Využijeme aj slovné hodnotenie (klady a nedostatky práce žiaka), motivačné hodnotenie a hodnotenie čiastkových úloh. U žiakov budeme rozvíjať správne sebahodnotenie i hodnotenie navzájom.

Klasifikácia sa uskutočňuje na konci každého klasifikačného obdobia. Stupeň prospechu sa určuje na základe známok získaných v danom klasifikačnom období, zároveň sa prihliada na systematickosť v práci študenta, na jeho prejavované osobné a sociálne kompetencie ako je zodpovednosť, snaha, iniciatíva, ochota a schopnosť spolupracovať, a to počas celého klasifikačného obdobia. Počet známok za polrok: minimálne 3, odpoveď sa odporúča.

Váhy známok:

Váha 10% - prezentácia, referát, aktivita, súťaže/olympiády

Váha 20% - ústna odpoveď, písomná odpoveď, súťaže/olympiády, 5 – minutovky, projekty (prípadne individuálne posúdenie), slepé mapy

Váha 30%  - tematické testy, súťaže/olympiády

VZ = známka x váha + známka x váha + známka x váha ...súčet hodnôt váh

počítame na 2 desatinné miesta: - 0,50 (zaokrúhľujeme nahor)

Písomné odpovede budú hodnotené podľa percentuálnej tabuľky:

100% - 90%  -  1

89% - 75%  -  2

74% - 50%  -  3

49% - 30%  -  4

29% -   0%  -   5

Pri hodnotení a klasifikácii žiakov s vývinovými poruchami alebo žiakov so zdravotným znevýhodnením  bude  klasifikácia známkou.

V prípade neúčasti žiaka na niektorej vopred ohlásenej kontrolnej činnosti (ústnej, alebo písomnej), je žiak povinný dohodnúť si  náhradný termín ihneď po návrate do školy. Mimoriadne situácie (napr. absencia nad 3 – 4 týždne) riešime dohodou. Študent bude klasifikovaný pri uzavretí všetkých tematických celkov. Všetky dopredu ohlásené písomné odpovede sú pre žiaka povinné

V prípade, že žiak sa nedostaví ani na  náhradný termín skúšania (zo subjektívnych dôvodov), za nepreukázanie vedomostí na riadnom, alebo náhradnom skúšaní učiteľ má právo hodnotiť známkou nedostatočný