• Laboratórny protokol

Osnova:

Laboratórna práca č.

Meno:  (Meno a priezvisko žiaka, ktorý prácu robil a priezviská tých, ktorí s ním pracovali v skupine.)

Dátum: (Dátum, kedy sa laboratórna práca robila.)

Trieda:

Téma:(Názov tematického celku, do ktorého príslušná lab. práca patrí. Napr.: s-prvky, deriváty karboxylových kyselín aleboprírodné látky – bielkoviny a pod.)

Teoretická časť: (Napísať stručne tú časť teórie, ktorá je potrebná na uskutočnenie práce.)

Praktická časť:

Pomôcky:     (Vymenovať skutočne používané pomôcky počas laboratórnej práce. *)

Chemikálie:  (Uviesť zoznam potrebných chemikálií aj s príslušnou koncentráciou. *)

Úloha:           (Presná formulácia zadania úlohy. Ak má laboratórna práca viac úloh, potom ich rozlíšime ako úloha 1, úloha 2 a pod. Za každou úlohou bude nasledovať jej postup, prípadne výpočty, schéma – podľa požiadaviek a záver. Pomôcky a chemikálie sú spoločné pre celú lab. prácu.)

Postup:         (Uviesť stručný zápis jednotlivých operácií v poradí, v akom sa budú vykonávať.)

Nákres:        (Nakresliť schému zapojenia, aparatúry, ak to úloha vyžaduje.)

Výpočty:      (Uviesť v prehľadnej forme. Musia obsahovať všetky výpočty potrebné na uskutočnenie danej úlohy.)

Výsledky:     (Uviesť stručne experimentálne získané výsledky/pozorovania príslušnej úlohy. Možno ich prehľadne uviesť v tabuľke alebo blokovej schéme. Porovnať získané výsledky s teoreticky možnými výsledkami.)

Záver:           (Zhodnotiť získané výsledky a analýza príčin, formou diskusie, ktoré spôsobili odchýlky od predpokladaných/očakávaných výsledkov.)

Poznámka:

*   Ak v laboratórnej práci použijeme vodu ako pomôcku – napr. na vodný kúpeľ – bude uvedená medzi      pomôckami, ak sa použije ako chemikália – napr. reaktivita kovov s vodou – uvedie sa medzi chemikáliami.