• Všetkým ľuďom prospieva, z času na čas dopriať svojej duši uvoľnenie. Odpočinok totiž obnovuje životnú silu a veselá prázdninová nálada zaženie každý smútok.
        • Seneca
        • Predmety maturitnej skúšky
           
          Žiak strednej odbornej školy (SOŠ IT) s vyučovacím jazykom slovenským koná MS zo štyroch predmetov:

          1. Slovenský jazyk a literatúra;

          2. Povinný predmet zo skupiny cudzích jazykov - v podmienkach technického lýcea máme 1. CJ - ANJ, počas štúdia sú naši žiaci pripravovaní na maturitu z anglického jazyka na jazykovej úrovni B2. Okrem "klasických" hodín ANJ majú žiaci aj špecializované jazykové predmety - Odborná konverzácia v cudzom jazyku (OKD) a Aplikovaný cudzí jazyk v IKT (AOJ). Maturanti v študijných odboroch stredných škôl si môžu vybrať maturitnú jazykovú úroveň B1, alebo jazykovú úroveň B2 (ako gymnazisti);

          3. Teoretická časť odbornej zložky (TČOZ) - prierez odborných predmetov zaradených do študijného plánu žiaka.

          4. Praktická časť odbornej zložky (PČOZ) – vykonávajú žiaci SOŠ. Môže sa vykonávať formou: a) Praktickou realizáciou a predvedením komplexnej úlohy (výber z 15 tém). Čas na realizáciu tejto formy je 8 hod. - max. 33 hod. b) Obhajobou vlastného projektu. c) Realizáciou a obhajobou experimentu. d) Obhajobou úspešných súťažných prác. e) Predvedením umeleckého výkonu. PČOZ sa spravidla koná v období medzi písomnou maturitou a ústnou maturitou resp. TČOZ. "Praktická maturita" je verejná. Maturuje sa pred 6 člennou komisiou. V prípade obhajoby vlastného projektu prebieha hodnotenie v dvoch etapách: hodnotenie projektovej práce (forma, obsah, štruktúra...) a hodnotenie projektovej prezentácie.

          Dobrovoľný predmet

          Žiak môže dobrovoľne konať MS aj z ďalších predmetov, ktoré sú súčasťou vzdelávacieho programu školy, v ktorých sa vzdelával. Z dobrovoľného predmetu môže vykonať aj len jej časť (len externú časť alebo len internú časť – písomnú aj ústnu formu). V riadnom skúšobnom období môže žiak vykonať dobrovoľnú skúšku najviac z dvoch predmetov.

           Žiakom, ktorí boli vzdelávaní v sekcii "programátori" odporúčame, ako dobrovoľný predmet maturitnej skúšky predmet Programovanie; žiakom, ktorí počas štúdia navštevovali sekciu "aplikovaná informatika" odporúčame, ako dobrovoľný predmet maturitnej skúšky, predmet Informatika. Toto odporúčanie smeruje k umiestneniu v odbornej praxi, aby aj dokladom o dosiahnutom vzdelaní (maturitným vysvedčením) bolo jasné, aký odbor a profiláciu absolvent študoval v strednej škole.

           Ako dobrovoľný predmet MS je možné vybrať aj niektorý ďalší predmet zo vzdelávacieho programu, absolvovaného počas štúdia v našej škole, zvlášť, ak je maturita z daného predmetu podmienená pokračovaním na VŠ, či môže byť uľahčením (rekapituláciou a prípravou) pre prijímacie konanie na školy vyššieho stupňa. V ďalšom pokračovaní na VŠ technického a informatického zamerania sa spravidla požaduje maturita z MAT, či FYZ. Na netechnických smeroch to môže byť maturita z BIO, GEO, CHE, OBN, DEJ

          Externá časť MS a Písomná forma internej časti MS

          1. MS z vyučovacieho jazyka (SJL)

          Externá časť MS () – 100-min. test obsahujúci 40 úloh s výberom odpovede a 24 UKO (úloh s krátkou odpoveďou);

          Písomnú formu internej časti (PFIČ) – 1 úloha s dlhou odpoveďou (sloh) – 15 min. na výber. Čas na vypracovanie je 150 min., požadovaný rozsah práce je 1,5  – 3 strany A4 (resp. min. 300 slov).

          2. MS z cudzieho jazyka (ANJ - B1/B2)

          Externá časť MS () – 100-min.B1/120-min.B2 test na úrovni B1/B2, obsahujúci úlohy s výberom odpovede (36/46) a UKO (24/34);

          Písomnú formu internej časti (PFIČ) – 1 úloha s dlhou odpoveďou (sloh) čas na jej vypracovanie je 60 min., požadovaný rozsah práce je 160 - 180 slov (B1) alebo 200 – 220 (B2).

          3. MS z matematiky (MAT)

          Externá časť MS () – 150-min. test obsahujúci úlohy s výberom odpovede (10) a UKO (20)

          Ústna forma internej časti MS (ÚFIČ) a Teoretická časť odbornej zložky (TČOZ)

          Na ÚFIČ/TČOZ si žiak z každého predmetu žrebuje jedno zo schválených maturitných zadaní. Maturitné zadania pripravuje príslušná predmetová komisia školy. Schvaľuje ich riaditeľ školy na základe odporučenia predsedu predmetovej komisie školy do 31. marca príslušného školského roka a následne aj predseda príslušnej predmetovej maturitnej komisie do 30. apríla školského roka. Minimálny počet zadaní v jednom predmete je 30/25 (TČOZ v SOŠ IT), pričom každé zadanie sa použije iba jedenkrát v danom dni. Zadania vychádzajú z cieľových požiadaviek na vedomosti a zručnosti maturanta z príslušného predmetu a ich obsah zohľadňuje aj predpísaný čas určený na trvanie skúšky a jej prípravu. Maturitné zadanie obsahuje dve alebo tri samostatné úlohy, ktoré sú podľa možností a charakteru predmetu z viacerých tematických okruhov. Maturitné zadania sa nezverejňujú!

          Žiak má 20 minút na prípravu svojej odpovede (výnimkou je Teoretická časť odbornej zložky, informatika a deskriptívna geometria, v ktorých je na prípravu určených 30 minút) a následne 20 minút na odpoveď. V nej prostredníctvom monológu alebo dialógom s členmi predmetovej maturitnej komisie žiak prezentuje svoje vedomosti a zručnosti. V jeden deň môže žiak vykonať ÚFIČ MS resp. TČOZ najviac z troch predmetov.

          ÚFIČ MS zo všetkých predmetov žiak vykoná v priebehu najviac piatich pracovných dní.

          ÚFIČ MS je verejná.

          Žiak si na každú časť MS prinesie občiansky preukaz a vypne mobilný telefón.